Algı Yönetimi

0
512

Psikolojik Harekat ile aynı kavramda kullanılan Algı yönetimi ilk kez Amerika Savunma Departmanı tarafından tanımlanmıştır. Tanımlama şu şekilde yapılmıştır: İstihbarat sistemlerinin ve liderlerin resmi tahminleri, dış ilişkileri ve resmi eylemlerini etkilemenin yanında, toplumların duygularını, motivasyonlarını etkilemek amacıyla yapılan yayınlar ya da seçilen bilgileri göstergeleri inkar etme eylemidir.
Daha açık bir tanımla kişilerin tutumlarını ve tarafsız düşünme yeteneklerini etkilemek için girişilen her türlü eylemidir.

Algı; bireyler tarafında hisleri sayesinde edindikleri bilgileri anlamak ve içinde bulundukları dünyaya düzen sokmak, organize etmek ve yorumlama işlemidir. Yani insanın dünyaya açılan penceresidir, insanın çevresini görebilme şeklidir. Algı elamanlarını algılamasını sağlayan ve bu algının oluşmasında etkili olan belli başlı faktörler vardır.

Algılamamızı Etkileyen Faktörler

Anlaşılmazlık: Diğer bir adıyla belirsizlikler insanın algılamasını zorlaştırır. Belirsizlik artıyorsa insanın algılama zorluğu da artıyordur.

Sosyal Statü: Bir kişinin, toplumda ya da topluluklardaki gerçek algılama pozisyonudur. Herkes her şeyi aynı seviyede algılamaz. Bu tecrübe, okumuşluk, araştırma gibi faktörlerle alakalı olarak artar ya da azalır.

İzlenim Yöntemi: Başkalarını izlenimini algılama ya da kontrol etme teşebbüsüdür. Hedefler, algılayanın onlardan fazla gücü olduğu durumlarda, etkilemek için etkilenme taktikleri kullanırlar. Hedef ile algılayan arasındaki eşleşme, destekleme, ayak uydurma, olanı olduğu gibi alma, taktir etme algısını yaratır.

Kişi kendi algısını yaratamıyorsa kendi düşüncesini de var edemez

Algılamak

Algı yönetimi; Algı yönetiminin etkileyen faktörlere değindik. Bu faktörlerin kişinin algılanmasında yani düşüncelerinden ne denli önemli olduğunu anlatacağım. İnsanlar önce algılar, sonra algıladıklarını da kendi içinde bir düşünce oluşturur. İnsanın algılaması sadece işitsel değil, görsel, dokunsal ve hisseldir.

Tecrübelerinde, yaşanmışlıklarında, anlatılanlardan yola çıkarak bir algı sahibi olmaktan ziyade algıların esiri olabilmektedir çünkü bu algılar kişinin düşüncesini oluşturur verilen bilgiler, yaşatılanlar, söylenenler çoğu insanın dışarıdan aldığı başkalarının bilgisi yönünde işleyecektir. Kişi kendi algısını yaratamıyorsa kendi düşüncesini de var edemeyeceği bir gerçektir.

Algı yönetimini aslında hayatımızın her safhasında görmekteyiz. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar, şirketlerin ürün reklamları, siyasilerin söylemleri, Televizyon kanalları ve yazılı basında yapılan haber ve açık oturumlar buna birer örnektir.

Gelin bunu bir örnek olayla açalım.

Hemen hepimizin çok iyi bildiği Ankara Gençlik Parkı’nı inceleyelim. Biliyorsunuz Gençlik Parkı Ankara’nın en güzide en nezih yerlerinden biridir. Bu geçmişte de böyleydi günümüzde de. Ancak İ. Melih Gökçek belediye başkanı seçildikten sonra Gençlik Parkını kapattı ve burası yaklaşık 20 yıl kadar izbe bir yer, evsizlerin, uyuşturucu müptelalarının ve fuhuş yapanların meskeni oldu. Bu kötü hali yıllarca zihinlere kazındı 20 yıl sonra eski haline benzer şekilde yeniden yapılıp hizmete sunuldu. Ardından billboardlarda koca koca resimlerle “ İŞTE GENÇLİK PARKININ ESKİ HALİ, İŞTE YENİ HALİ “ diye reklamını yaptı. Aslında burada yapılan bir algı operasyonuydu, 20 yıla yakın bakımsız bıraktığı bu güzide yer kendi döneminde viran olmuştu ve kimse bunu sormadı sadece son halini değerlendirdi, özellikle yaş olarak Gençlik Parkının eski halini bilmeyen nesiller başarılı buldu.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

İlk yazımda özellikle Algı Yönetimini seçtim. Zira algı yönetimi hayatımızın her anında dolu dolu yaşadığımız bir olgu. Bunun için çok dikkatli olmalı ve sorgulamalıyız. Sorgulamazsak bizlere empoze edilenler hayatımızı şekillendirir ve kendi özgür düşüncemizle değil yönlendirilmiş düşünce ile hareket ederiz. Bu süreç içinde üzerimizde çok fazla Algı oluşturulacaktır.

Bu vesile ile tüm dostların Kurban Bayramını kutlar, sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim…

Ali Ekber Aslan
TÜMKUV Eğitim, Öğretim, Kültür ve Sanat Bşk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.