Atlı binicilik sporu atalarımızdan bize miras kalan en önemli sporlardan birisidir . Tabiatı itibariyle atlar , hayvanlar içinde duygusal olarak insanlara en yakın ve en sadık hayvanların başında gelir .

Atlara olan ilgim çok küçük yaştan itibaren bende vardı benim bu ilgimi ve merakımı fark eden annem ve babam 2017 senesin’de beni Ankara atlı spor kulübü bünyesinde faaliyet gösteren pony spor kulübüne kayıt yaptırarak atlı binicilik’teki müthiş ve harika binicilik serüvenime başlatmış oldular . Bu konuda başta annem ve babama sizlerin huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Henüz 14 yaşımdayken başladığım binicilik sporuna her Türk gencinin imkanları ölçüsünde mutlaka katılım sağlamalarını tüm kalbimle istiyorum. Bir gencin hem psikolojik hem de bedensel gelişimine çok büyük katkıları olan binicilik sporunun öğretim hayatında’da çok ciddi başarılar getirdiğini bizzat ben kendimde gördüm ve başta ailem olmak üzere tüm çevreme’de gösterdim . Burada size binicilik hakkında bir kaçta bilgi vermek istiyorum.

Atlar çok hisli hayvanlardır ve atlara ne kadar çok iyi davranırsanız , onlarda size o kadar uyum gösterecek ve sadık kalacaktır. At binicilerinin rahat ve güvenli olarak ata binmeleri için öncelikle tok adı verilen bir kask takmaları çok önemlidir. Bunun dışında biniciler özel pantolon ve özel çizmede giymeleri gerekmektedir. Türkiye’de ata soldan binilir sol ayak üzengiye takılarak vücut yukarıya doğru çektirilir ve sağ bacak üstüne atılarak eyerin üstüne oturulur ve dizginler ele alınır. Atın üstünde duruşumuz şu şekilde olmalıdır omzunuz, başınız, kalçanız ve topuğunuz bir hizada olmalı sanki ayakta duruyormuş gibi oturmalıyız bu şekilde dengemizi kendi bacağınızla da sağlayabilirsiniz . “binici kendi çizmelerine binendir”. Atımıza hem vücudumuzla hemde dizginleri kullanarak yön verebiliriz. eyer atımızı durduramıyorsak atımızı daire içine alarak ve daireyi küçülte küçülte sürerek durdurabilirsiniz ya da sağlam şekilde oturarak adeta yaparak’ta durdurulabilir .

Güvenli bir binişte manej kuralları şunlardır : aklı selim davranmak çok önemli manej içinde Türkiye’de sol yandan gidenin manej yolu üstünlüğü vardır demek ki atımızı sol tarafa doğru sürerken manejin dış kenarını kullanma hakkı bize ait oluyor. Sonuç olarak annem ve babamın destekleri ve katkılarıyla başladığım bu sporda yüksek lisansımı’da alarak Ankara atlı spor kulübünün bir sporcusu olmanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayım . Bu sporun hayatımın her safhasında yer alacağını belkide mesleğimin bir parçası olacağını (Antrenörlük) gibi (Atlı Polis birliği veya özel kuvvetler) tüm kalbimle inanıyor yaşıtlarımı ve benden küçükleri tüm Türk gençliğini bu sporu yapmalarına davet ediyorum. Bu yazıyı okuyan ve bu spora merakı olan tüm sevgili okurlarımın mesaj ve yorumlarını bekliyorum.

Saygı ve Sevgilerimle…

Aleyna ŞİMGA

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.