Sevgili büyüklerim eğitim hayatını küçük yaşlarda özel okullarda başlayıp bu yaşıma kadar hep özel okullarda eğitimlerini almış genç bir kız olarak . Yaşadığımız bir takım zorlukları bir Lise öğrencesinin gözüyle sizlere anlatacağım .

Eğitim sistemimizdeki eksikler şunlardır .

Öğrencilerimizin yeteneklerine göre bir mesleğe yönlendirilmiyolar, gençlerimiz mutlu olabilecekleri üniversitelere ve mesleklere değil çevresinin ve okulun baskısıyla , o anki popüler meslek veya okul neyse ona yönlendiriyor. Sonuçta gençlerimiz sevmediği işi yapmak zorunda bırakılıyor ve ben bu duruma çok karşıyım.
Etkin yönlendirmeyle gençlerimizi sevdikleri mesleklere yönlendirirsek daha mutlu bireyler ve daha mutlu bir toplum meydana getirir.

Akademik başarı mı? Yaşamsal Başarı mı ?

Başka bir sorunumuz ise derslerinde iyi not alan , sınavlarda başarı olan gençlerimizi herkes başarılı ve kabileyetli görür . Akademik başarı gerekli olmakla birlikte yaşamsal başarı olmadan tek başına yetersizdir. Çünkü aldığımız eğitim bir anlamda gençlerimizi hayata hazırlamaktır . Örnek verirsem iyi matematik problemi çözmek kadar ve kendini iyi ifade edebilme , yabancı dili bilme , insanlarla güzel ilişkiler kurma da çok önemlidir. Eğitimin insanlara bu vasıflarıda kazandırması gerekir . Salt akademik bilgiyle gençlerimiz altını çizerek söylüyorum bir yere varamazlar . Hatta ikisi arasında bir tercih yaparsak yaşamsal başarı daha öncelik olmalıdır. Zaten hayatta başarılı olan biz gençler kendimizi de her iki yönden yetiştirebilen insanlarız . Eğitimde diğer bir sorunumuz ise , öğretmen seçiminde doğru bir yöntem kullanmamızdır . YGS-LYS sınavları mantıksal zeka temelli bir ölçme sınavıdır. Ama onun dışında hiçbir zeka türünü ve kabileyeti ölçmez .

Öğretmen Seçme

Öğretmen seçerken gençlerimizin o mesleği yapabilme kabileyetlerine ve isteklerini ölçen bir sistem geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü,öğretmenlik yapacak kişinin akıllı olduğu kadar , kabileyetli , sabırlı bu mesleği yapmaya istekli ve duyarlı bir kişide olması çok önemlidir. Son olarak şunu demem gerekirse Herkesin bu konudaki tek ideolojisi gençlerimizi ve çocuklarımızı geleceğe daha iyi hazırlama ve onlara daha güzel güzel bir Ülke bırakmak olmalıdır . Bu sebeple herkes taşın altına elini koymak zorundadır ve sorumluluk almalıdır.

Saygılarımla.

Aleyna ŞİMGA

2 YORUMLAR

  1. Sevgili Aleyna. Bu güzel yazı için kutuluyorum seni.
    İlk yazın çok kısa ama bir o kadar doluyud. Kısacık yazı içine 3 tane kocaman konu sığdırmıştın. Sana bu gün ilk konu olan eğitim sistemini irdeleyen bir yazı yaz diyecektim ki bu yazını gördüm. Çok güzel bir yazı olmuş ve konuyu birebir yaşayan bir öğrencinin kaleminden bunları görmek çok güzel.
    Düşüncelerine katılıyorum. Zira özellikle ebeveynler çocuklarının popüler okullara ve mesleklere yönelmelerini istiyorlar, aslında bu tamamen bir ego tatmini, çocuğun yeteneklerini ve hangi konularda mesleklerde daha başarılı ve mutlu olacağını düşünmüyorlar.
    Güzel başarılı ve gençleri mutlulu edecek bir eğitim sistemi dileği ile tebriklerimi sunuyorum…

    • Çok teşekkür ediyorum Ali abiciğimm . Elimden gelenin en güzelini yapıyorum ve yapmaya çalışıyorum. Senin de eğer bir önerilerin veya yazmamı istediğin bir konu varsa bana iletebilirsin Ali abimmm..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.