Dünya genelinde yapılan sınıflandırmaya göre gelişmiş ülkelere baktığımız zaman bunlar ; Avustralya, Avusturya , Belçika , Kanada , Kıbrıs Cumhuriyeti , Çekya , Danimarka , Estonya , Finlandiya , Fransa , Almanya , Yunanistan , Hong Kong , İzlanda , İrlanda , İsrail , İtalya , Japonya , Lüksemburg , Malta , Hollanda , Yeni Zelanda , Norveç , Portekiz , San Marino , Singapur , Slovakya , Slovenya  , Güney Kore , İspanya , İsveç , İsviçre , Tayvan , Birleşik Krallık ABD olarak betimlenmiştir .

Gelişmemiş ülkelere baktığımız zaman bunlar ; Afganistan , Angola , Bangladeş , Benin , Butan , Burkina Faso , Burundi , Kamboçya , Orta Afrika Cumhuriyeti , Çad , Komorlar , Demokratik Kango Cumhuriyeti , Cibuti , Eritre , Etiyopya , Gambiya , Gine , Gine – Bissau , Haiti , Kiribati , Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti , Lesotho , Liberya , Madagaskar , Malavi , Mali , Moritanya , Mozambik , Myanmar , Nepal , Nijer , Ruanda , Sao Tome ve Principe , Senegal , Sierra Leone , Solomon Adaları , Somoli , Güney Sudan , Sudan , Doğu Timor , Togo , Tuvalu , Uganda , Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti , Kanuatu , Yemen , Zambiya

Gelişmiş ve Gelişmemiş olan ülkelere baktığımız zaman yapısal ve kriz sorunları yaşamaktadır . Ekonomi büyümeyi gerçekleştirememiş ve de ülke ekonomileri zor durumda bırakılmıştır.

Gençlerimiz Neden İşsiz ?

Gençlerimizin iş piyasasına girmede ücrete bağlı bazı kararsızlıklar yaşanmasına ve iş piyasası içeresinde istikrarlı bir şekilde çalışmalarına engel oluyor . Kamu ve özel sektör yatırımlarının gençlerimize yeni iş oluşturacak şekilde ilerleyebildiğini söylemek ise çok güç . Kırsal kesimdeki genç yaştaki kızlarımızın aile zoruyla veya kendi isteklerine göre okulu bırakması ve ücretsiz aile işçisinde çalışması genç yaşta evlendirilmesi de açıkçası çok kötü bir durum o zaman hayatı bitiyor . Gençlerimizin ileri emek yaşlarını bahane ederek ailesine katkı sağlıyor doğru bir davranış değil açıkçası . Bunları bahane ediyorlar  ama aynı zamanda Sosyal güvencelerinden vazgeçiyorlar genç işsizliğin toplumsal sebep arasındadır.

Yapısal Nedenlere Baktığımız Zaman 
Genç işsizliği yapısal sebeplerin yol açtığı olumsuzluklarla açıklanacak olursa , gençlerin yapısal anlamda değişikliklere Kolay adapte  olamayacağı ve tecrübe eksiklerinin bulunması , gençlerin istihdam edileceği yeni iş imkanlarının yaratılmaması gibi sebeplerle gençlerimiz işsiz kalmaktadır.
      Aleyna  ŞİMGA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.